Jajka po szkocku to jajka obiadowe, solidna porcja białka, do której oprócz zimnego chrzanowego sosu warto podać miskę sałaty.
4 porcje:
Przygotowanie: 20 minut
Gotowanie: 40 minut
Porcja: 371 kcal
Składniki:
Jajka duże 5 szt
Mięso mielone z łopatki wieprzowej 400 g
Szalotka 2 szt
Olej 2 łyżki
Mąka 1 płaska łyżka
Bułka tarta 3 łyżki
Chrzan 2 łyżki
Śmietana 18 proc. 1 łyżka
Jogurt naturalny 150 g
Sok z cytryny 1/2 łyżki
Sól i Pieprz
Przygotowanie:
- Cztery jajka włóż do ciepłej wody, zagotuj, gotuj 4 minuty, zahartuj zimną wodą i obierz. Zimne jajka oprósz mąką.
- Szalotki drobno posiekaj i zeszklij na oleju (pół łyżki). Mięso wymieszaj z szalotkami, surowym jajkiem, przypraw solą i pieprzem, możesz dodać pół łyżki tartej bułki.
- Przygotuj 4 kawałki folii spożywczej, na każdym połóż porcję mięsa, spłaszcz dłonią, na środku połóż ugotowane jajko i łącząc ze sobą końce folii oblep je mięsem, paczuszki włóż na 10-15 minut do lodówki.
- Klopsy wyjmij z lodówki, odwiń folię, panieruj w tartej bułce i zrumień na pozostałym oleju. Przełóż na blachę, piecz przez 20 minut w temp. 180 stopni.
- Chrzan połącz ze śmietaną i jogurtem, przypraw sokiem z cytryny i pieprzem. Podawaj jako dip do jajek.
Pomysły:
Jajka po szkocku możesz przygotować też w wersji wegetariańskiej. Dwie spore marchewki zetrzyj na tarce o grubych oczkach, dodaj zeszklone szalotki, łyżkę posiekanych włoskich orzechów, surowe jajko i jeśli potrzeba, trochę tartej bułki i oleju. Oblep jajka, zrumień na oleju i piecz przez 12 minut.
Polecamy także
Grzanki z sardynkami
Grzanki z sardynkami, pastą z awokado i salsą z pomidorów to znakomite drugie śniadanie, kolacja albo imprezowa przekąska. Złożone węglowodany, dobre tłuszcze, bogactwo witamin i
Zupa kurkowa z ziemniakami i tymiankiem
Zupa kurkowa w wersji wegetariańskiej, na warzywnym wywarze. Taką lubię najbardziej. Kiedy czas goni albo jesteśmy naprawdę głodni, rezygnuję z gotowania wywaru. Podsmażam wtedy grzyby
Sernikomakowiec, sernik z makiem, sernik warstwowy
Sernikomakowiec, czyli świąteczne dwa w jednym. Ciasto, w którym przenikają się warstwy sernika i makowca. Nie robiliśmy go od co najmniej 7 czy 8 lat.