Jagodzianki, drożdżowe bułeczki z owocowym nadzieniem. Smak lata i wspomnienie dzieciństwa.
W ogóle mam słabość do drożdżowego ciasta, bo z tych tradycyjnych wydaje mi się najzdrowsze i najlżejsze. Jedna nieduża domowa jagodzianka to mniej niż 200 kcal. Idealnie do kawy na drugie śniadanie.
Ok. 16 sztuk
Przygotowanie: 1,5 godziny
Pieczenie: 18 minut
1 bułeczka ok. 171 kcal
Jagodzianki – drożdżowe bułeczki z jagodami – składniki:
Mąka 500 g plus 1 łyżka do podsypania stolnicy
Drożdże 40 g
Cukier 80 g
Cukier waniliowy 1 opakowanie (opcjonalnie)
Żółtko 2 szt
Mleko 0,5 proc. 1 szklanka plus 2-3 łyżki do posmarowania bułek
Masło 2 łyżki ok. 30 g
Jagody 300 g
Cukier trzcinowy 2-3 łyżki
Jagodzianki – jak zrobić?
- Drożdże wymieszaj z cukrem, dodaj podgrzane, ale nie gorące mleko i łyżkę mąki, rozczyn odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce (na 15-20 minut).
- Do rozczynu wsyp pozostałą mąkę, dodaj roztrzepane żółtka i cukier waniliowy, zagnieć ciasto, dodaj do niego stopione przestudzone masło, zagnieć jeszcze raz, uderz kilka razy o blat i odstaw do wyrośnięcia na godzinę.
- Rozgrzej piekarnik do 190 stopni. Na podsypanej mąką stolnicy rozwałkuj ciasto na grubość około 1,5 cm, szklanką wytnij okręgi, rozciągnij je trochę w dłoniach, nałóż porcję jagód, posyp łyżeczką trzcinowego cukru, bardzo dokładnie zlep bułeczki i ułóż na blasze (wyłożonej papierem do pieczenia) łączeniem w dół. Posmaruj bułki mlekiem.
- Piecz w temperaturze 190 stopni przez ok. 18 minut, na złoty kolor. Po wystudzeniu możesz oprószyć jagodzianki cukrem pudrem albo udekorować lukrem utartym z soku z cytryny i cukru pudru.
Jagodzianki – drożdżowe bułeczki z jagodami – pomysły:
Jagodzianki przed pieczeniem możesz posmarować stopionym masłem albo rozkłóconym jajkiem. Drożdżowe bułeczki możesz nadziać malinami, truskawkami, porzeczkami.
Polecamy jeszcze inny nasz (prostszy) przepis na jagodzianki: Jagodzianki, bułeczki z jagodami – przepis z filmem



Polecamy także
Fasolówka, wegetariańska zupa fasolowa
Fasolówka to jedna z najbardziej rozgrzewających i treściwych zup. Nie należała do moich ulubionych w dzieciństwie, bo była zbyt zawiesista i tłusta. Moja wersja jest
Sałatka makaronowa na kolację i do lunchboxa
Sałatka makaronowa z pieczonym kurczakiem, mozzarellą, fasolą i warzywami. Pomysł na obiad, kolację i do lunchboxa. Dużo się w niej dzieje. Trzy źródła białka –
Papryki faszerowane czarną fasolą, pieczone papryki po meksykańsku
Papryki w meksykańskim stylu wypełnione czarną fasolą. Wykorzystałam suchą fasolę, co bardzo wydłużyło czas przygotowania. Możecie jednak kupić taką fasolę w puszce albo zastąpić popularną